کتاب معماری اماکن مذهبی چ2 فروشگاه اینترنتی کتاب گیسوم | معماری نواز

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)؛ کتاب «معماری اسلامی؛ تاریخ و معنای اجتماعی» ترجمه دکتر مهناز شایسته فر عضو هیأت علمی گروه هنرهای اسلامی است که به مباحث تاریخی معماری در ایران و معانی طیف‌های تاریخی معماری می‌پردازد. بخش دوم مختص ارجاعات و مستند‌سازی بخش اول است یک فرهنگ جغرافیایی از آثار تاریخی و کلیدی که به ترتیب موقعیت مکانی دسته بندی شده‌اند. این پیمایش منحصر به فرد، نه تنها مناطق مرکزی اسلام بلکه مناطق پیرامونی همچون صحرای آفریقای جنوبی و شرق دور را نیز در بر می‌گیرد که در آنجا مساجد و مدارس غالباً به سبک معماری غیر اسلامی ساخته شده‌اند. در این بخش، ضمن معرفی اولیه هر منطقه توضیحات و مشخصات بناها، نمودار زمانی و نقشه آورده شده است بیش از ۲۵۰ بنا به طور کامل تحلیل و به تصویر کشیده می‌شوند. گستردگی جغرفیای جهان اسلام از شرق تا غرب منجر به ایجاد تنوع و وسعتِ دایرۀ شمول معماری اسلامی شده است. پس از ظهور دین اسلام و شکل­ گیری نخستین داده­‌های فرهنگ و تمدن اسلامی، معماری اسلامی نیز در قالب مساجد، مدارس و آرامگاه ­ها نیز ایجاد شد.

در سراسر خاور نزدیک باستان، همواره گرایشی به ستایش و پرستش کوه و شکل های مانند آن وجود داشت. زیگورات های عظیم که به همواری یکنواخت جلگه بین النهرین (منطقه بین دو رود دجله و فرات)، جلوه می بخشید، در واقع تقلیدی از کوههای مقدس فلات ایران بودند. به نظر پوپ(مورخ آمریکایی) اگر چه تکوین این بناهای عظیم در بین النهرین بوده ولی الهام و مفهوم آن آشکارا ایرانی است.

ارزیابی نقش گردشگری درتوسعه پایدارشهری مطالعه موردی: شهرکلاچای

هم چنین در آرایش فضای داخلی، قوس های کاذب به عنوان عنصری تزئینی بر روی سازه قابی مورد استفاده قرار گرفته است. آرامگاههای موجود در جزیره از الگوی پلان مربع که از رایج ترین الگوی مقبره آرامگاه های ایران است، تبعیت می کند. تهرنگ چهار گوش این بناها بوسیله گوشه سازی های متنوعی زمینه دایره ای شکل گنبد را شکل بخشیده اند.

دانلود کتاب قدرت هوش اجتماعی

شما با استفاده از کتابراه همیشه و همه جا به کتاب‌ها و کتابخانه خود دسترسی دارید و می‌توانید به سادگی از هر فرصتی برای مطالعه استفاده کنید. در کتابراه برای همه سلیقه‌ها از داستان، رمان و شعر تا روانشناسی، تاریخی، علمی، موفقیت و… اپلیکیشن کتابخوان کتابراه برای اندروید، IOS و ویندوز در دسترس است.

کتاب کلیسای جامع سیه نا، گنج نهان ایتالیا

کتاب معماری اماکن مذهبی چ2 فروشگاه اینترنتی کتاب گیسوم | معماری نواز کاخ خسرو که به ایوان خسرو هم معروف است در این مجموعه واقع شده سایت خانه معمار است. بناهای زیادی نیز در اطراف آتشکده قرار داشته که احتمالا محل زندگی خانواده شاه بوده اند. زیگورات چغازنبیل قدیمی ترین بنای تاریخی شناخته شده در ایران است که دارای ابعادی چشمگیر بوده و از جهاتی با اهرام مصر قابل مقایسه است.

  • به نظر پوپ(مورخ آمریکایی) اگر چه تکوین این بناهای عظیم در بین النهرین بوده ولی الهام و مفهوم آن آشکارا ایرانی است.
  • آتشکده ها یا معابد آتش از الگوی فضایی خاصی پیروی می کردند.
  • طرح آن مانند تخت جمشید است و ستون های آن همه از سنگ تراش است.