اتریش اولین بار با کاشت فک پرینت سه بعدی سرامیکی توسط Lithoz به دست آورد – 3DPrint.com

ایمپلنت های فک تیت،ومی با چاپ سه بعدی استاندارد در روش های قبلی بوده اند. با این حال، جراحی موفقیت آمیز با کاشت فک سرامیکی نشان دهنده پیشرفت قابل توجهی در فناوری پزشکی است. زمینه را برای پیشرفت های آینده در جراحی دندان و فک و صورت فراهم می کند و نیاز به پیوند استخوان را از بین می برد و زمان بهبودی را کاهش می دهد. یک کارآزمایی بالینی برای تأیید سیستماتیک اثربخشی ایمپلنت در حال آماده‌سازی است که به ،وان یک دستگاه پزشکی ثبت شده و پذیرفته می‌شود. در حالی که ایمپلنت مورد استفاده در این جراحی توسط Lit،z توسعه و ساخته شده است، ایمپلنت های آینده توسط این شرکت ساخته خواهند شد. عامل، یک اسپین آف از مرکز BioMed، با استفاده از چاپگرهای سه بعدی Lit،z. هدف این کارآزمایی اطمینان از قابلیت اطمینان و ایمنی ایمپلنت برای استفاده گسترده بالینی است.

مش، خبرنامه الکترونیکی ما شوید

ایمپلنت های زیر پریوستال زیر،ا. تصویر از Lit،z.

این پروژه با ،یب تلاش 19 شریک بین رشته ای توسط متخصص اتوماسیون و رباتیک اتریشی هدایت شد. پروفکتور و توسط برنامه افق 2020 اتحادیه اروپا. این پروژه با هدف توسعه ایمپلنت های پرینت سه بعدی و مخصوص بیمار برای آسیب شناسی های مختلف مرتبط با سن، توسط شرکت اتریشی انجام شد. لیتوسکه به خاطر فناوری پیشرفته پرینت سه بعدی سرامیکی خود شناخته شده است، نقش مهمی در ساخت ایمپلنت دارد.

آتروفی فک، وضعیتی که در آن استخوان فک به دلیل از دست دادن دندان بدتر می‌شود و استفاده از پروتزهای سنتی را غیرممکن می‌کند، نه تنها بر بیماران مسن بلکه افراد جوان‌تر با مشکلات شدید دند، نیز تأثیر می‌گذارد. با آتروفی شدید، درمان‌های مرسوم اغلب به چندین جراحی و پیوند استخوان نیاز دارند که به دلیل نگر،‌های سلامتی برای بسیاری از بیماران مسن‌تر امکان‌پذیر نیست. در عوض، این ایمپلنت جدید تنها به یک روش نیاز دارد و علاوه بر آن، زمان بهبودی را تا 75 درصد کاهش می‌دهد و تروما را به حداقل می‌رساند.

DDr. کریستف استودیگل و دکتر مایکل-مالک. تصویر از کلینیک دانشگاه کپ،.

در حالی که این اولین باری است که از ایمپلنت فک زیر پریوستال سرامیکی پرینت سه بعدی استفاده می شود، حوزه پزشکی پیشرفت های قابل توجه دیگری را با کاشت فک پرینت شده سه بعدی که معمولاً از تیت،وم استفاده می کنند، دیده است. به ،وان مثال، در سال 2012، یک زن 83 ساله ایمپلنت فک پایین تیت،وم پرینت سه بعدی دریافت کرد در هلند، اولین عمل در نوع خود برای کاشت تیت،وم است. از آن زمان تاکنون، جراحی های متعددی از ایمپلنت های تیت،وم پرینت سه بعدی برای بازسازی فک، به ویژه برای بیماران مبتلا به تومور یا تروما شدید استفاده کرده اند. در سال 2017، بیمارستان موریستون در و، اولین جراحی بازسازی فک با ،یب پیوندهای استخوان سنتی با ایمپلنت های تیت،وم پرینت سه بعدی انجام شد. سپس، در سال 2022، یک بیمار مبتلا به سرطان سر و گردن، کاشت فک پایین تیت،وم سفارشی پرینت سه بعدی را دریافت کرد.

در مورد آ،ین اخبار صنعت چاپ سه بعدی به روز باشید و اطلاعات و پیشنهادات را از فروشندگان شخص ثالث دریافت کنید.


منبع: https://3dprint.com/311115/austria-achieves-first-with-ceramic-3d-printed-jaw-implant-by-lit،z/

اولین بیمار

این ایمپلنت که از زیر،ای زیست سازگار ساخته شده است، مطابق با آناتومی بیمار طراحی شده است و از تن، سفارشی اطمینان می دهد – کیفیتی که روش های معمولی نمی توانند به آن دست یابند.

ایمپلنت های زیر پریوستال زیر،ا روی اپلیکاتور جراحی. تصویر از Lit،z.

جراحان در اتریش بیمارستان دانشگاه کپ، با موفقیت یک فک سرامیکی پرینت سه بعدی را در یک بیمار کاشته اند که اولین استفاده از مواد سرامیکی در این نوع روش را نشان می دهد. در حالی که ایمپلنت های پرینت سه بعدی در جراحی های قبلی، عمدتاً با تیت،وم استفاده شده است، این نوآوری مزایای منحصر به فردی را ارائه می دهد.

فناوری تولید سرامیک مبتنی بر لیتوگرافی (LCM) لیتوز در ایجاد ایمپلنت با دقت بالا و متن، با سفارش بسیار مهم بود. این روش درجه بالایی از آزادی طراحی را امکان پذیر می کند و امکان تولید ایمپلنت های متن، با نیازهای خاص بیماران را فراهم می کند. علاوه بر این، لیتوز می گوید که با استفاده از زیر،ا، سرامیکی که به دلیل استحکام و سازگاری با بدن انسان شناخته می شود، ایمپلنت به طور یکپارچه با استخوان فک بیمار ادغام می شود. زیر،ا که از دهه 1980 در ایمپلنت های پزشکی و از اوایل دهه 2000 در دندانپزشکی استفاده می شود، به دلیل دوام و توانایی آن در پیوند خوب با بافت استخو،، ارزش خود را در پزشکی ثابت کرده است.

بیماری که ایمپلنت سرامیکی پرینت سه بعدی را دریافت کرده بود با چالش های قابل توجهی روبرو بود. به دلیل به خطر افتادن سلامتی، او تعداد زیادی ایمپلنت دندان و پیوند استخوان را از دست داده بود و درمان‌های متعارف بیشتر از جمله جراحی‌ها را غیرممکن می‌کرد. پس از اتمام گزینه های دیگر و در نتیجه مشکلات قابل توجه زخم، ایمپلنت جدید را به ،وان یک مورد استفاده دلسوزانه دریافت کرد. او به کریستوف استادیگل، جراح پزشکی و دندانپزشکی در بیمارستان دانشگاه کپ، در لینز ارجاع شد.

مسئول طراحی ایمپلنت بود مرکز فیزیک پزشکی و مهندسی زیست پزشکی در دانشگاه پزشکی وین، با کمک های ضروری از موسسه بیوتکنولوژی BTI در اسپ،ا و نوآوری مرکز BioMed در آلمان. همه این تخصص های متنوع برای ایجاد راه حل های پزشکی توسط شرکت ادغام شد گیاه جوهر پروژه، یک ابتکار اروپایی است که مراقبت های بهداشتی شخصی را از طریق چاپ سه بعدی ارتقا می دهد.

Staudigl تصمیم گرفت این روش خلاقانه را ادامه دهد. طراحی سفارشی شده توسط مرکز فیزیک پزشکی و مهندسی بیومدیکال در دانشگاه پزشکی وین و با همکاری Staudigl پیشگام شد. این عملیات در یک جلسه کامل شد. علیرغم برخی مسائل مورد انتظار در ترمیم زخم، ایمپلنت پس از 60 روز ثبات بالینی و سازگاری بافت نرم زیر،ا را در مقایسه با تیت،وم نشان داد. علاوه بر این، پتانسیل خود را برای کاربردهای گسترده تر نشان داد.